Spojovací materiál

SPOJOVACÍ MATERIÁL

Šrouby metrické

Šrouby s metrickým závitem jsou nejpoužívanějším spojovacím materiálem. Šroub metrický bývá nejčastěji spojen s maticí (popřípadě s podložkou), ale může být i samostatně zašroubován do otvoru se závitem - vytváří tak šroubový spoj. Pro šroubové spoje se obvykle používají šrouby normalizované podle norem DIN, ISO nebo ČSN

Rozlišujeme šrouby s hrubým a jemným metrickým závitem. Obvyklý je pravý závit. Levý závit se používá pouze ve zvláštních případech. Metrické šrouby dále dělíme podle typu hlavy. Například šestistranná hlava, půlkulatá hlava, válcová hlava nebo zápustná hlava.

Dále typem drážky (průběžná,křížová,IMBUS,TORX...) a také typem použití.

Povrchová úprava u šroubů je různá dle typu použití (galvanický zinek-modrý,žlutý,černý ,žárový zinek ,nikl,pomědění a další povrchové úpravy)

Matice

Matice, má vnitřní závit, do něhož se šroub šroubuje. Obvykle bývá vyrobena z oceli a zpravidla mívá tvar pravidelného šestihranu. Často je spoj maticí doplněn o podložku. Matice se vyrábí z ocelí různých pevnostních tříd (/4/, /5/, /6/, /8/, /10/, /12/), z nerezí (A2, A4), mosazi, mědi, plastu a dalších materiálů.Povrchová úprava je u matic je různá dle typu použití(galvanický zinek,žárový zinek,nikl,pomědění a další povrchové úpravy)

Podložky

Podložky rozdělujeme na kategorie podle typu. Od plochých podložek, přes podložky pružné, vějířové, ozubené nebo podložky pojistné. Dále nabízíme těsnící podložky s EPDM gumou, které slouží k utěsnění spoje, nebo podložky sedlářské, které se používají pod vruty se zápustnou hlavou. Podložky se vyrábí z ocelí různých pevností (100HV, 140HV, 200HV, 300HV), z ocelí pružinových, z nerezí (A2, A4, pružinových nerezí) a dále z mosazi, mědi, hliníku, plastu či pryže. Samozřejmostí jsou i různé povrchové úpravy (galvanické, mechanické nebo žárové zinkování, niklování...).

Šrouby samořezné

Šrouby samořezné mají jednu společnou vlastnost - do spojovaných materiálů není třeba připravit závit, šrouby ho svojí konstrukcí vytvoří samy. V závislosti na spojovaných materiálech je možná buď přímá montáž bez předvrtání nebo stačí pouze připravit vodící otvor. Šrouby se vyrábí z oceli nejčastěji s povrchovou úpravou galvanickým zinkováním (ale mohou být z estetických důvodů i lakované v barvách RAL) nebo při požadavku vysoké koroziodolnosti také z nerezi (A2, A4, kalené nerezi...). Šrouby samořezné mohou mít různé tvary hlavy (šestihranná, půlkulatá, zápustná...) i typy drážky (průběžná, křížová, TORX...)..

Tel.: +420 602 125 696
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!